Keď padajú ilúzie ako hviezdy

Ilúzia nám veľakrát zastiera skutočnú schopnosť žiť ľudský život. Spôsobuje, že sa uberáme cestou, ktorá nie je v súlade s nami. Napríklad v podobe, že si vyberieme prácu, ktorá je nad naše sily, alebo opačne. Alebo že si vyberieme partnera, o ktorom si myslíme, že je ten pravý, lebo nevidíme pravdu.
Ilúzia je stav, do ktorého sa dostávame a ani si to neuvedomujeme. Podporujú to média, trendy, ktoré sa udávajú v spoločnosti, ale hlavne nami vybudovaná predstava o nás samotných.
Túto predstavu o sebe napĺňame od detstva. Vďaka osvojeným vzorcom správania, ktoré nám kedysi zafungovali a pomohli zvládnuť nejakú situáciu. Ako aj skúsenosti z prežitých situácií, ktoré nás nepustia konať inak. Rady, upozornenia rodičov, očakávania partnera, šéfa, priateľov, ktorí nám vravia ich názor na nás. Toto všetko má vplyv na to, ako sa vnímame a akú predstavu máme o sebe.
V skutočnosti tento vplyv spôsobí, že zabudneme kto sme, čo nás baví a o čom sme snívali, keď sme neboli zaťažení.
Život nám ale s určitosťou prinesie do nášho žitia príležitosť, aby sme mali možnosť to odhaliť. Prinesie situáciu, v ktorej si uvedomíme, že tu niečo nesedí. Spozorujeme rozpor medzi predstavou o sebe a skutočnosťou o sebe. Sú to momenty rýchle ako padajúca hviezda, ale natoľko silné, že zrazu pochopíme, že sa v niečom klameme. Tieto momenty rozhýbu zem pod nohami a presne viete, čo treba urobiť a prečo.
Dopad na zem je niekedy objavný, až čudne radostný a niekedy bolestivý.
Jedno je isté.
Nech sa to javí akokoľvek, je to v prospech nás. Je to prebudenie.
Back to Top