Zobudíte sa hore zadkom. Chcete sa zapojiť do svojich ranných štandardov, ale zrazu neviete, ktorý ako prvý uchopiť. Chaoticky pobehujete a o niečo sa snažíte. Neviete, čo a prečo sa to deje. Celé zle, stres panika a deň sa ešte len začína.

 

Aj mne sa presne také veci diali a nemalo to nič spoločné so zlým spánkom. Stávalo sa mi, že som sa nevedomky nechala uniesť do iného sveta.  A až keď som sa celá dolámaná budila, začala som sa skutočne zaujímať, o čo ide.

 

Postupným pozorovaním a uvedomovaním som prišla na to, že sa to stáva vtedy, keď sa v mojom živote niečo deje. A pritom to vôbec nemusela byť nejaká strašná katastrofa. Dialo sa to v momentoch, keď ku mne prišla nejaká informácia alebo keď som išla mimo svoj zaužívaný spôsob fungovania, prípadne prišla situácia, ktorá mi nepadla vhod, nečakaná zmena alebo keď som urobila chybu (chybu z môjho pohľadu).

 

Vtedy sa stalo, že môj zdravý rozum, nadhľad, pohoda zostali paralyzované, vôbec nereagovali. Bez toho, aby som si to uvedomovala, ma ovládla informácia, ktorá to spôsobila a nechala som sa ňou riadiť. Súbežne sa vyplavili pocity, ktoré vysielali signál – panika, stres, pocit viny, strach. A bola som v tom až po uši. Bola som obeťou vlastného vnímania a prežívania, konkrétnej situácie.

 

Mohla som to nechať odznieť, ako som to veľakrát urobila, ale uvedomila som si, že preto ma to vždy aj dobehlo. Okrem toho, to bolo únavné a vyčerpávajúce. Spôsobovalo to pocit, že môj život je ako na hojdačke. Takže moja otázka bola: „Čo môžem urobiť preto, aby sa mi to nedialo?“ Ponúkli sa mi hneď 2 odpovede:

 

Neklaď odpor tomu, čo prichádza.

 

Zachyť moment, ktorý Ťa strháva stať sa obeťou a vyber si, kým budeš. Či obeťou alebo človekom nad vecou.

 

S cieľom, že už si neprosím život ako na hojdačke, som začala konať. Začala som experimentovať, skúšať a pozorovať. Vlastne hneď po rozhodnutí, že chcem zmenu, som sa stala pevnejšou a dokonca som cítila radosť, že som práve týmto rozhodnutím pre seba niečo urobila. Od toho momentu som sa v každej situácii, ktorá bola nekomfortná, vedome zastavila a opýtala sama seba, čo si vyberám a ako k tejto situácii pristúpim? Prečo jej kladiem odpor? Samozrejme, chcelo to disciplínu a odhodlanie nakuknúť pod pokrievku. Zmeny na seba nedali dlho čakať a ja som objavila 7 div sveta.

 

Schopnosti a možnosti nás ľudí sú obrovské, ale zabudli sme ich požívať vo svoj prospech. A už nevstávam hore zadkom.

Image
Back to Top